Direktlänk till inlägg 7 september 2010
Det var inte så svårt att hitta det man undrade över på partiernas hemsidor. De flesta hade någon form av "vår politik från a till ö" så det var bara att söka där, sätta på sig glasögonen och börja läsa. Lätt som en plätt.
Vad som överraskade mig en smula var Centerpartiets inställning om fildelning, och mycket av vad de anser om detta håller jag med om. Såvitt jag kunde se gick också Centerpartiet längst, inget av de andra partierna pratade om att upphovsrätten har halkat efter och borde göras om. Ja, Piratpartiet har väl också det som mål, men det var överraskande som sagt att se att C också tyckte samma sak.
" Centerpartiet tycker att dagens upphovsrätt har halkat efter i den tekniska utvecklingen. Vi anser att det är viktigt att ta fram ett system som löser frågan hur upphovsrättsinnehavarna garanteras ersättning för sina verk och som samtidigt kan accepteras av både upphovsrättsinnehavarna och allmänheten. "
( http://www.centerpartiet.se/Centerpolitik/Politikomraden/Lag-och-ratt/Politik-A---O/Fildelning/).
Socialdemokraterna har den klart bästa inställningen till FRA-lagen, men frågan kvarstår vad de menar med det de säger om att riva upp lagen och göra om den? Ett litet svar på den frågan får man här: " Rätten att vara privat ska värnas. En rödgrön regering kommer att stärka den personliga integriteten. Vi vill bland annat riva upp och göra om FRA-lagen – och för att göra rätt ska en parlamentarisk utredning tillsättas. "
( http://www.socialdemokraterna.se/Var-politik/Var-politik-A-till-O/FRA-lagen/).
Även Miljöpartiet har skrivit bra om integritet och om FRA: " Vi är motståndare till det övervakningssamhälle som skapas och vill i stället ha ett starkare skydd för de mänskliga rättigheterna. Det är ytterst farligt för demokratin om polisens uppdrag tas över av privata vaktbolag. Det är också farligt för demokratin med intrång i integriteten och diskriminering inom myndighetsutövning eller rättsväsendet."
"Miljöpartiet är motståndare till de nya FRA-lagarna och IPRED-lagen av rättssäkerhetsskäl samt för att dessa inte uppnår kraven på skyddet för privatlivet enligt Europakonventionen. Vi vill inte att staten ska ha möjlighet att registrera alla internetanvändares trafik i Sveriges och inte heller att privata detektivorganisationer för upphovsrättshavare ska kunna ta på sig rollen som polis i svenska domstolar."
( http://www.mp.se/templates/mct_177.aspx?number=167732).
Har precis avslutat en reprisering av arbetsmomenten och det visade sig ha tillförts några nya element sedan man var här och jobbade förra sommaren, men det är väl inget som ska gå ganska snabbt att lära sig får man hoppas. Inlärningen är precis avsl...
Må | Ti | On | To | Fr | Lö | Sö | |||
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | |||||
6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | |||
13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | |||
20 | 21 |
22 |
23 | 24 | 25 | 26 | |||
27 | 28 | 29 | 30 | ||||||
|